Video

Canon rozšiřuje svoji oblíbenou řadu profesionálních videokamer XA o tři nové kompaktní modely pro rozlišení 4K UHD

Canon v reakci na rostoucí poptávku pro 4K UHD produkci uvádí tři přírůstky do své produktové řady profesionálních videokamer XA: XA55, XA50 a XA40. Videokamery XA55 a XA50 se mohou vedle rozlišení 4K UHD pochlubit snímačem typu 1,0, systémem automatického zaostřování s duálními pixely CMOS nebo 15násobným optickým zoomem, model XA55 má i rozhraní 3G-SDI. Canon XA40 je ultra kompaktní videokamera pro rozlišení 4K UHD, která využívá snímač typu 1/2,3 a nabízí 20násobný optický zoom.

Všechny tři nové kamery jsou vhodné pro 4K UHD i HD produkci – funkce převzorkování do rozlišení HD umožňuje těžit z výhod Full HD záznamu. Uváděné modely přináší uživatelům řadu univerzálních profesionálních funkcí při konkurenceschopné ceně a díky svým vlastnostem ve spojení s nízkou hmotností rozšiřují dosah produktové rodiny XA. Nové videokamery budou rezonovat s potřebami profesionálních uživatelů, kteří se zaměřují na technicky kvalitní obsah – jako je zpravodajství, firemní videa nebo dokumentární produkce.

Široká škála funkcí pro filmování v rozlišení 4K UHD

Přenosné a vysoce kompaktní videokamery XA55 a XA50 zvyšují přitažlivost celé produktové řady Canon XA – jedná se o první modely XA, které využívají snímač CMOS typu 1,0 spolu s rychlou a spolehlivou technologií automatického zaostřování s duálními pixely. Nechybí ani originální 4K objektiv značky Canon s 15násobným optickým zoomem, který ve spojení s širokým rozsahem ohniskových vzdáleností 25,5 až 382,5 mm a se Super UD prvky (s ultra nízkým rozptylem) vytváří bohatý obraz s atraktivním bokehem. Díky obrazovému procesoru DIGIC DV6 a převzorkování do rozlišení HD lze kamery využít i k pokročilé Full HD produkci.  Výborným pomocníkem je i stabilizace obrazu v pěti osách, která zabraňuje zkreslení dokonce i při natáčení z ruky.

Technologie automatického zaostřování s duálními pixely CMOS umožňuje rychlé a přesné ostření v přibližně 80 procentech obrazového pole vertikálně i horizontálně. Režimy automatického zaostřování s detekcí obličeje, s prioritou obličeje, s ostřením pouze na obličej a sledování objektů dotykem umožňují bezproblémové ovládání zaostřování a naprosto intuitivní ovládání. Užitečný je i průvodce Dual Pixel Focus Guide, který v podobě grafického uživatelského rozhraní výrazně zjednodušuje ruční zaostřování (využívá k tomu detekci fázového rozdílu).

Uživatelé videokamer XA55 a XA50 určitě ocení i přínosy natáčení ve více formátech – podporovaný je záznam XF-AVC a MP4 v rozlišení 4K UHD při snímkovací frekvenci 25p na paměťové karty SD, záznam zpomaleného a zrychleného pohybu při 1 200násobné maximální rychlosti v rozlišení 4K i Full HD. Dva sloty pro paměťové karty SD umožňují i předávání záznamu a zálohování. Navíc mají modely XA55 a XA50 při napájení z baterie nízkou spotřebu a mohou tak nabídnout více než 2 hodiny nepřetržitého provozu.

Výstupy v profesionální kvalitě mohou uživatelé pořizovat i v případě zvukové složky – obě kamery se mohou pochlubit 4kanálovým nahráváním zvuku s lineární modulací PCM a dvojicí XLR konektorů. Součástí modelu XA55 je také rozhraní 3G-SDI pro výstup signálu v rozlišení Full HD s desetibitovým vzorkováním 4:2:2.

Univerzální a ultra kompaktní profesionální 4K UHD videokamera

S hmotností pouhých 730 gramů (přibližná hodnota pro samotné tělo) je XA40 jednou z nejkompaktnějších profesionálních 4K UHD videokamer na současném trhu. Uživatelé mohou pracovat přesně dle svých představ, ale pokaždé v nejvyšší kvalitě – spojení snímače CMOS typu 1/2,3 s rozlišením 4K UHD a obrazového procesoru DIGIC DV6 zajišťuje dokonale čistý 4K UHD obraz a díky převzorkování do rozlišení HD i vynikající výstupy ve Full HD. Kamera umožňuje natáčení ve formátu MP4 UHD při 150 Mb/s a snímkovací frekvenci 25p a ve formátu Full HD při 35 Mb/s (17 Mb/s) při snímkovací frekvenci 50p (25p). Kontinuální natáčení v režimu zpomaleného a zrychleného pohybu lze využívat v rozlišení UHD i Full HD s maximálně 1 200násobnou rychlostí.

Uživatelé mají díky 20násobnému optickému zoomu začínajícímu na širokoúhlé ohniskové vzdálenosti 29,3 mm skutečnou jistotu technické svobody tvůrčího projevu. Za konzistentně perfektními výstupy stojí také vysoce účinná stabilizace obrazu v pěti osách doplněná o speciální konstrukci objektivu s mechanismem 3D real-time, který ve stejný okamžik umožňuje vedle stabilizace využívat i rychlý tichý zoom.

Mezi další vymoženosti a zajímavosti této vysoce specifické videokamery patří například infračervený režim umožňující pořizování záznamu v podmínkách s malým až nulovým okolním osvětlením nebo dotykový displej LCD s úhlopříčkou 7,6 cm (3,0 palce), díky kterému je ovládání opravdu intuitivní. Užitečná je i dvojice slotů pro paměťové karty SD využitelná pro natáčení se zálohováním nebo automatickým přepínáním záznamu mezi kartami. Za pozornost stojí také možnosti z oblasti audia – 4kanálový zvuk s lineární modulací PCM, vestavěný stereofonní mikrofon a dva XLR konektory.

Klíčové vlastnosti videokamer XA55 a XA50:

 • Vysoce kvalitní videokamera pro 4K UHD rozlišení se snímačem CMOS typu 1,0 a širokým dynamickým rozsahem
 • Převzorkování do HD rozlišení pro špičkovou kvalitu Full HD obrazu
 • 15násobný optickým zoom s ohniskovou vzdáleností začínající na 25,5mm a stabilizace obrazu v 5 osách
 • Systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS včetně detekce obličeje a se sledováním objektů dotykem
 • Podpora záznamu ve formátech 4K UHD 25P XF-AVC/MP4 na paměťové karty SD
 • Režimy záznamu zpomaleného a zrychleného pohybu, obojí s podporou rozlišení 4K a Full HD
 • Další profesionální vlastnosti včetně infračerveného režimu, dvou XLR vstupů se 4kanálovým zvukem s lineární modulací PCM nebo rozhraní 3G-SDI (pouze model XA55).

Klíčové vlastnosti vidokamery XA40:

 • Ultra kompaktní 4K UHD videokamera se snímačem CMOS typu 1/2,3 s špičkovou kvalitou Full HD obrazu díky převzorkování do HD rozlišení
 • Širokoúhlý 20násobný optický zoom se stabilizací obrazu v 5 osách
 • Režimy záznamu zpomaleného a zrychleného pohybu, obojí s podporou rozlišení UHD i Full HD
 • Infračervený režim pro natáčení za velmi slabého nebo žádného okolního osvětlení
 • Nízká hmotnost (samotné tělo váží přibližně 730 gramů) a široká škála profesionálních funkcí včetně dvou XLR vstupů se 4kanálovým zvukem s lineární modulací PCM

Nejpopulárnější

To Top