Foto

Canon představuje tři nové objektivy RF

Společnost Canon Europe dnes spolu s vývojem mimořádně rychlé a ovladatelné bezzrcadlovky EOS R3 pro profesionální sportovní a zpravodajské fotografy představila tři nové objektivy RF.

Objektivy RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM jsou nejnovějšími přírůstky do rozsáhlé rodiny opticky špičkových objektivů RF pro systém Canon EOS R, který fotografům poskytuje bezkonkurenční možnosti pro dnešní i budoucí potřeby. Jsou ideální pro profesionální fotografy přírody a sportu a jsou jako první modely z řady RF vybavené systémem se zdvojeným motorem, který umožňuje ostřit rychleji a pomáhá zachytit dynamickou akci – i při sériovém snímání rychlostí 30 sn./s.

Společnost Canon dnes představila také RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM – světově první makro objektiv se zvětšením 1,4 x[i] a automatickým ostřením. Ten patří k základní výbavě každého amatérského i profesionálního fotografa, který chce rozvíjet svoji kreativitu s využitím širokých možností fotoaparátů a objektivů systému EOS R.

RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM – dlouhé teleobjektivy s mimořádně rychlým ostřením

Objektivy RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM vychází z převratných modelů EF 400 mm f/2,8L IS III USM a EF 600 mm f/4L III USM – dvou mimořádně oblíbených teleobjektivů pro profesionální sportovní a přírodní fotografy. Optika a mechanika těchto objektivů je víceméně totožná s verzemi EF, jejich schopnosti jsou však na zcela nové úrovni, protože plně využívají možností revolučního systému EOS R a bajonetu RF.

Profesionální fotografové s těmito objektivy získávají mimořádně dlouhou ohniskovou vzdálenost – a ještě delší při použití RF telekonvertorů 1,4x a 2x – špičkovou optickou kvalitu, rychlé ostření, sníženou hmotnost a lepší vyváženost při použití s těly systému Canon EOS R.

Objektivy RF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM nabízí mimořádné vlastnosti objektivů Canon RF, jako je ovládání clony v krocích po 1/8 pro natáčení videa nebo vylepšená optická stabilizace obrazu až o 5,5 EV, kterou umožňuje komunikační systém bajonetu RF[ii]. Vedle toho objektivy podporují zdvojený pohon AF, který při použití s budoucími těly zrychlí automatické ostření. Díky němu budou moci profesionální fotografové na velkou vzdálenost zachytit rychlou akci, která pomine během milisekund. Oba objektivy umožňují také třírychlostní ruční ostření pro precizní ovládání a trvalý ruční režim, který umožňuje dolaďovat zaostření bez přepínání režimů. Dvě roviny zaostření lze navíc uložit jako předvolby a rychle je vyvolat a tím ušetřit čas v situacích, kdy je nutné reagovat rychle, případně je využít k přeostřování záběru při natáčení videa. Ostřicí prstenec může při použití s některými těly řady EOS R sloužit také jako ovládací.

Díky použití fluoritových prvků a prvků ze skla s velmi nízkým rozptylem spolu s potahem čoček ASC a Super Spectra vykazuje objektiv RF 400 mm F2,8L IS USM mimořádnou ostrost v celé ploše obrazového pole i při nejnižší cloně f/2,8. Objektiv RF 600 mm F4L IS USM taktéž minimalizuje zkreslení a odlesky, a to i při odclonění na f/4 a zajišťuje díky tomu profesionální obraz nejvyšší kvality v celé ploše snímku. Objektivy RF 600 mm F4L IS USM a RF 400 mm F2,8L IS USM podávají spolehlivé výkony i při nízké hladině osvětlení díky vysoké světelnosti (f/2,8, respektive f/4) a stabilizaci až o 5,5 EV, která omezuje chvění obrazu za špatných světelných podmínek. Umožňují tedy pořídit kvalitní snímky za všech okolností.

Oba objektivy jsou navíc lehké, avšak díky odolné konstrukci bez úhony vydrží zátěž profesionální práce. Legendární kvalita zpracování objektivů řady L a bílý povrch odrážející teplo zajišťují jejich spolehlivou službu při sportovní reportáži za deštivého dne i při fotografování divokých zvířat na prašném safari.

RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM – dokonalý objektiv pro makrofotografii a portréty

RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM je skutečně všestranný objektiv a nezbytná součást vybavení profesionálů, poloprofesionálů i nadšenců, kteří se věnují makrofotografii, zátiším a portrétům. Vyšší než obvyklý zvětšovací poměr 1,4:1, kterého bylo dosaženo díky systému plovoucích prvků a krátké dráze zadního ostření, fotografům umožňuje zachytit mimořádně podrobné detaily. Ohnisková vzdálenost 100 mm při světelnosti f/2,8 podává velmi působivé, lichotivé výsledky při portrétní fotografii.

Vedle neuvěřitelného zvětšení přináší nový objektiv výrazné vylepšení oproti verzi EF 100 mm f/2,8L Macro IS USM v podobě nového přizpůsobitelného ovládacího prstence pro nastavení sférické aberace. Fotograf jím může jednak měnit vzhled zadního i předního bokehu, jednak dosáhnout měkké kresby fotografovaného objektu. Devítilamelová clona s maximální hodnotou f/2,8 poskytuje nízkou hloubku ostrosti a vytváří působivý bokeh. Pokročilá konstrukce objektivu RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM zajišťuje profesionální kvalitu obrazovou kvalitu, která je společná celé řadě RF – s vysokou ostrostí a rovnoměrným kontrastem v celé ploše snímku.

Objektiv RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM je rovněž vybavený optickou stabilizací obrazu až o 5 EV a umožňuje kombinovanou stabilizaci až o 8 EV (podle standardů CIPA) s těly EOS R5 nebo EOS R6, která výrazně omezuje chvění obrazu při fotografování z ruky. Systém Dual Nano USM AF zajišťuje hladké, přesné a velmi rychlé automatické ostření, které je prakticky bezhlučné, přičemž je potlačená oscilace okolo bodu zaostření. Díky tomu je objektiv ideální pro natáčení videa a pro skládání obrazu metodou Focus Stacking pro dosažení větší hloubky ostrosti v postprodukci.

[i] U výměnných objektivů s automatickým ostřením na plnofomátových bezzrcadlových fotoaparátech. Průzkum společnosti Canon k 13. dubnu 2021

[ii] Podle standardů CIPA

Nejpopulárnější

To Top