Audio

Bluetooth sluchátka Huawei FreeArc nejen pro zábavu

Kdo nechce pro poslech špunty do uší, uvítá například novinku jako Bluetooth bezdrátová otevřená Huawei FreeArc, tak se na ně pojďme podívat.

Když se potřebujete při práci u počítače pohybovat, dobře slyšet přenos z telefonu nebo tabletu, nechce přitom mít zacpané uši jako Luis de Funés ve Fantomasovi a nevnímat okolí, případně jej nerušit moc při jízdě MHD, vlakem apod., nebo mít dobrý poslech u videokonference sáhnete po něčem podobném. Já jsem sáhnul po sluchátkách Huawei FreeArc. Byla po ruce a rozhodně jsem nechybil.

Subjektivní hodnocení

Jádrem sdělení bývá jedna až tři věty, takže v zásadě jedna věta: Pro mě mají prostě sluchátka Huawei FreeArc dobrý zvuk, navíc mohu díky tzv. otevřené konstrukci vnímat okolí, sednou mi, netlačí a prakticky je nevnímám.

To by bylo asi tak celé. Jo, ještě něco – spárování je na lousknutí prstu, tzv. „piece of cake“. Ještě je lze ovládat z mobilu a ťukáním (haptic). Tohle moc rád nemám, protože když mi do nich náhodou někdo ťukne, abych ho slyšel, vypne se přenos.

Nemám k dispozici měřicí laboratoř s „umělou hlavou a umělým uchem“ jako někde na zkušebně (toto jsem kdysi viděl v roce 1993 při atestaci telefonů v SPT Telecom, pak Český Telecom, pak… Asi CETIN, jen zmizel dovětek „Tak čest práci, dříve nazdar!“). Sluchátka jsem už využil i při videokonferenci přes Teams, naprosto v pohodě. Nikde jsem se sice nedopátral nějaké certifikace, ale po pravdě je mi toto „legální výpalné“ ze strany profesionálních výrobců komunikačních programů jak Teams nebo Zoom, kterými zatěžují profesionální výrobce podobných komunikačních doplňků, a nakonec vyššími cenami koncové uživatele, naprosto ukradené. Tedy, když to funguje, což je v tomto případě splněno, bez superlativů a k plné spokojenosti.

Navíc mi šla sluchátka Huawei FreeArc spárovat i se stařičkou tlačítkovou Nokií 6330. Tatínkovi mé partnerky nějak odešlo vyzvánění přes reprák, proto jsem zkoušel, zda jestli to půjde přes sluchátka. Nešlo. S hobby detektorem kovů Minelab GoFind 66 spárování nešlo, stejně jako žádná jiná. Ti syčáci totiž používají nějaký jiný profil Buetooth. Proč? Asi pro jistotu, aby si zákazníci museli koupit tu jejich hrůzostrašnost, připomínající první „mobilní“ telefony pro čísla s prefixem 601. Asi jako Trabant 601, a to si říkají „vedoucí firma“.

Konstrukce a trochu techniky s poznámkami

Následující popisy bez studu a uzardění v zásadě vyzobávám a opisuji z oficiálního popisu.

Samostatná sluchátka mají vydržet na jedno nabití až 7 hodin, s pouzdrem pak až 28 hodin. Mnoho uživatelů také uvítá i rychlé nabíjení – za pouhých 10 minut se sluchátka nabijí na 3 hodiny intenzivního využívání.

Pozn.: Videokonference trvá půl hodiny, maximálně hodinu. Jízda vlakem z Prahy do Brna tak dvě hodiny, já jezdím vlakem Praha – Tábor za hodinu, takže v pohodě.

Huawei FreeArc tvoří tři klíčové části: Comfort Droplet, Acoustic Bean a C-bridge. Konstrukce C-bridge je vyrobená z 0,7mm slitiny niklu a titanu s tvarovou pamětí a přizpůsobí se tak nejrůznějším tvarům uší.

Pozn.: Obojí mohu jako typické „ušaté torpédo“ podtrhnout! Při nošení sluchátka Huawei FreeArc ani necítíte, krásně sednou a jsou hlaďoučká a měkkoučká!

Přenosy zvuku

Dobrý zvuk zajišťují měničové jednotky 17 x 12 mm, dynamický algoritmus basů a adaptivní algoritmus pro rovnoměrnou hlasitost a symetrickou akustickou strukturu.

Systém reverzních zvukových vln má zajistit čistý a soukromý poslech, což se mu daří díky schopnosti směřovat zvuk přímo do uživatelova zvukovodu.

Pozn.: Ta sluchátka jsou tak dobrá, že se na nich dokonce dá poznat, že při prezentaci ve vysílacím studiu mají fakt blbě rozmístěné a nastavené mikrofony, když například přes YouTube sleduji recenze kytar.

Firemní údaje uvádějí, že sluchátka zajišťují díky duální anténě stabilní spojení i na větší vzdálenosti a dají se připojit až ke dvěma zařízením současně, od kanceláře o rozloze 100 m² až po sportovní hřiště s obvodem 400 metrů.

Pozn.: Na druhý konec ulice jsem s nimi od telefonu neutíkal a plochu normálního bytu či kanceláře bez problémů pokryjí. Čistý poslech je subjektivně pravdou, ale manželka v pohodě slyší, co si pouštím. Takže bacha! Ta ostatně dobře slyší, i když si v někdo MHD pouští něco do „špuntů“, takže dvojnásobného bacha, ale to už je spíše pro Murphyho zákony a nad rámec této recenze.

Sluchátka mají pro zlepšení snímání zvuku dva mikrofony. Až trojnásobné potlačení šumu má blokovat okolní hluk během hovoru a zvyšovat jeho čistotu minimalizací šumu způsobeného větrem a dobře zachycují hlas i ve venkovním prostředí.

Pozn.: Doma mezi místnostmi  to fungovalo eňoňuňo, venku za mírného větru také v zásadě skvěle. Protistrana sice trochu slyšela „šum svistu“, ale rozuměla dobře, já jsem byl se sluchátky bez problémů. Takže všechna všechna stará telefonní handsfree letí do koše. Pardon, do tříděného odpadu.

Jako první sluchátka Huawei jsou certifikována na voděodolnost IP57, takže jsou vhodná i pro použití v dešti.

Pozn.: Takže je nebudu sundávat ani v dešti; stejně nosím klobouk.

Něco pro ekoteroristy

Sluchátka mají certifikaci SGS Smart Green Medal, která potvrzuje jejich ekologickou šetrnost a bezpečnost. Jsou na 81,5 % svého povrchu pokryta mimořádně měkkým tekutým silikonem šetrným k pokožce.

Dostupnost a cena

Sluchátka FreeArc jsou k dispozici (březen-duben 2025) za akční cenu 2 499 Kč. V rámci spuštění prodeje Huawei nabízí na svém e-shopu speciální bonus – při zakoupení sluchátek zákazník získá na 12 měsíců službu Loss Care zdarma. V případě ztráty nebo poškození jednoho sluchátka mohou zákazníci zakoupit nové náhradní díly se slevou 50 %.

Oproti prodejci Alza, který nabízí sluchátka v šedé a černé variantě, jsou na oficiálním e-shopu Huawei sluchátka FreeArc k dispozici i v zelené barvě. Na tuto variantu nabízí Huawei exkluzivní slevový kupón s kódem „Apponly10“. Zákazník tedy může získat zelenou verzi sluchátek za konečnou cenu 2 249 Kč. Akce platí od spuštění prodeje do 3. dubna 2025.

Richard Jan Voigts

Nejpopulárnější

To Top