Video

Anténa Sencor do každé rodiny

V e-mailových schránkách se množí nabídky operátorů na příjem televize, nabídky satelitních na nás čouhají ze všech masmédií. Kdo ale nechce platit několik stovek každý měsíc a stačí mu běžná nabídka, tomu vyhoví běžná anténa. Jako třeba Sencor SDA-522 4G DVB-T.

Tento problém byl řešen už při prvním lockdownu, kdy bylo nutno doslova utéct z Prahy, na venkov, do Tábora. Místní snad prominou, ale oproti Praze je to přece jen venkov. Po pár dnech každodenního stresu z dobrovolného domácího vězení a práce pouze online začaly scházet oddychové programy, zejména záběry z přírody na ČT2 a Prima Zoom. Doslova „o prsa korejské ženy“ vyhověla interní anténka, pověšená za kus provázku na klice okna. Vypadalo to strašně, při sledování televize nebylo ani možno se moc hýbat; jedno místo v pokoji bylo doslova zakázané, jinak se obraz zastavil a rozsypal na čtverečky. Nakonec přišlo finální ouvej v podobě instalace nových oken, na které se už nic tak hrůzostrašného pověsit nedalo. Snad každý technik si na nějaké lamentace ohledně estetiky zacpe uši, hlavně kdy to funguje, ale z těch nových klik plastových oken prostě všechno sjíždí.

Bylo tedy nutno překonat lenost a pořídit lepší anténu. Oko padlo na model Sencor SDA-522 4G DVB-T, která může být instalována jako vnitřní i vnější. Dodává se se šroubovacím F-konektorem a převlečnou plastovou punčochovou krytkou proti povětrnostním vlivům do antény a s anténním zesilovačem. Rozsahy kanálů má 1-12 a 21-60, VHF 174-230 MHz, UHF 470-790 MHz, zisk 20 dB, impedance pro koaxiální kabel 75 Ohmů.

Byla vyzkoušena ještě kruhová anténa Sencor SDA-532, ta je ale pouze pro příjem UHF 470-790 MHz a v Táboře příjem TV signálu nevykázala.

Instalace antény

Instalace antény je „piece of cake“, ani nebylo nutno dívat se do návodu. Jen bylo nutno koupit koaxiální kabel a přidělat na něj konektory. Koax byl prostrčen trubkou připravenou při usazování nových oken. Anténa se dá otáčet o 360° kvůli polarizaci vln, popisovaná instalace je v horizontální poloze a připevněna na zábradlí balkonku. Celková délka koaxu od antény k přijímači je v patře 5 metrů. Fungovala na první cvaknutí vypínače televize, i všechny kanály zůstaly na svém místě.

Dostatečný zisk antény i pro delší vedení

S partnerkou bydlíme v patře domku, její otec v přízemí, kam má také svod satelitního přijímače z parabolické antény. Povzbuzen úspěchem a postrčen nudou, protože se stále pracuje online a téměř žádné akce v terénu stále nejsou, jsem si řekl, proč to nezkusit i v přízemí. Bylo tedy zakoupeno dalších deset metrů koaxu, napojen přívodní kabel k nové anténě, dolejší přijímač přepnut na příjem z antény, zapnuto automatické ladění, a i dolejší televizní přijímač šel za pár chvil stejně dobře. Panovaly trochu obavy ohledně útlumu na kabelu, ale ten se naštěstí nekonal. Tedy, zisk 20 dB u antény Sencor SDA-522 4G DVB-T je tedy i při celkové délce koaxu okolo 20 metrů dostatečný. Ani anténní zesilovač proto zkoušen nebyl.

Výhrada k dodávanému zesilovači

Jak anténa Sencor SDA-522 4G DVB-T, tak Sencor SDA-532, se dodávají s anténním zesilovačem. K zapojení zesilovačů jsou ale kvůli jejich konstrukci ne zrovna malé výhrady. Výrobcem jsou totiž oba zesilovače navrženy tak, a to včetně dodávaných napájecích zdrojů, že se zřejmě předpokládá jeho instalace uvnitř místnosti v blízkosti televizoru. Napájecí kablíky obou zdrojů jsou krátké (což by se dalo dobastlit) avšak ani jeden ze zesilovačů nemá žádnou ochranu proti povětrnostním vlivům. Zesilovat signál až u přijímače znamená zesilovat jak signál, tak šum. Pokud je signál z antény na delším vedení utlumen až na úroveň šumu, zesilovač je pak vlastně k ničemu, protože zesílí obojí stejně (a přidá k tomu vlastní šum). Dříve se výsledku na obrazovce říkalo zrnění, dnes čtverečky.

Jak už ale bylo uvedeno, zisk antény je dostatečný i pro koaxiální vedení delší než 20 metrů.

Povinný „závěr“

Už je zakoupena ještě jedna anténa a zrušena smlouva na satelitní příjem Skylink. Anténa Sencor SDA-532 stojí na Heurece 599 Kč i s dopravou (zdarma), měsíční poplatky za Skylink činí 200 Kč, za rok tedy 2 400 Kč.

Panebože, to je úspora! Za rok to přece dělá nějakých piv, degustovaných nejlépe s ČT2 při sledování nebezpečného predátora tygra ussurijského, naštěstí z takto bezpečné vzdálenosti, až za Uralem…

Nejpopulárnější

To Top