Film

Amundsen

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen? Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele. A to včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem, milostné aféry nebo temnější stránky Amundsenova charakteru. Film Amundsen se z velké části točil i v Praze.

Nad Amundsenovými odvážnými výpravami žasl celý svět. Jeho soupeření o dobytí jižního pólu s britským námořním důstojníkem a objevitelem Robertem Scottem je jednou z moderních světových legend. Být slavným objevitelem se Roald Engelbregt Gravning Amundsen rozhodl už jako malý. Měl v sobě odhodlání, touhu, vytrvalost, tvrdohlavost, zároveň to byl pro mnohé nenapravitelný snílek. Vůli dobrodruha ale doplňovala snaha o prvenství za každou cenu. Pro své cíle byl ochotný hazardovat a obětovat dobré jméno a pověst, životy svých druhů i životní vztahy. V pozadí Amundsenových expedic a objevů stojí jeho praktický bratr Leon, jenž se staral o zázemí, vyjednávání, organizaci výprav a především o jejich náročné financování. Jedním ze základů filmu je právě jejich obtížný vztah.

Režisér filmu Espen Sandberg, který režíroval mimo jiné také Piráty z Karibiku: Salazarova pomsta, na sebe upozornil především úchvatným filmem Kon-Tiki, za nějž získal nominaci na Zlatý globus i na Oscara. Heyerdhala v něm stejně jako teď Amundsena ztvárnil norský herec Pål Sverre Hagen. Nejzvučnějším hereckým jménem filmu Amundsen je americká herečka Katherine Waterson, kterou diváci znají ze série snímků Fantastická zvířata a ze sci-fi Vetřelec: Covenant.

Pražská náplavka jako přístav v Oslu, Žofín jako norský královský palác, Vojtěch Kotek jako německý mechanik a polární letec Karl Feucht. Při natáčení filmu Amundsen strávili tvůrci v Praze 25 z celkových  40ti natáčecích dnů a výraznou českou stopu zanechala na snímku i kostýmní výtvarnice Michaela Horáčková Hořejší.

Nejpopulárnější

To Top