Foto

Motorola edge 20 Pro – kancelář do kapsy

Smartphone s mobilní kanceláří nazvanou Ready for a ještě k tomu foťák s pětinásobným optickým zoomem a makrem. To je Motorola edge 20 Pro, něco podobně revolučního jako kdysi inženýrská kalkulačka HP-35, zkonstruovaná podle zadání Billa Hewletta „aby se vešla do náprsní kapsy pánské košile“.

Podíváme-li se zpět na podobná řešení, pak po akvizici společnosti Nokia Microsoftem byly ještě chvíli na trhu telefony Windows Phone Continuum ve dvou velikostech, které bylo možno propojit přes „krabičku“ (bylo nutno koupit zvlášť) s klávesnicí, myší a televizorem místo monitoru. To ale po pár měsících skončilo. Škoda, Windows Phone byl fakt dobrý systém. Pak vloni (2021) přišla Motorola s řadou edge 20 Pro, která umožňuje tu samou funkčnost, a ještě lépe; nazvala ji Ready for. Už žádné přídavné krabičky, stačí převodní kablík USB-C <-> HDMI který je součástí dodávky, a pak už jen klávesnice, myš a televizor.

Pojďme se tedy podívat na hlavní výhody smartphonu Motorola edge 20 Pro. Je do ruky lehký, příjemně se drží a bez dobíjení má vydržet na 5G déle než 30 hodin. Nabíjení TurboPower 30 poskytne 9 hodin energie za 10 minut; nabíječka s kablíkem jsou už také v ceně. Designové věci necháme stranou, to hlavní teď budiž funkce Ready for – mobilní kancelář a další výbava jako dělaná pro nasazení v podniku.

Práce jako na PC

Klávesnice a myš se připojují přes Bluetooth, kurzor jde ale ovládat i „šmejděním prstu“ po displeji. Kdo má například Office 365 nebo zaregistrovaný Office 2016/2019, případně Google Docs, může s tímhle zařízením pracovat jako na desktopu nebo notebooku. Fakt to funguje a televizor s HDMI máte skoro všude, doma i v každém hotelovém pokoji. Chce to jen tu bezdrátovou myš a klávesnici. Na ilustračních fotkách (bohužel ubohých) je smartphone Motorla edge 20 Pro připojený přes dodávaný kablík USB-C <-> HDMI k TV Philips; ke smartphonu jsou přes Bluetooth ještě připojeny skládací klávesnice od Microsoftu a myš Logitech z domácí sbírky.

Po propojení Ready for lze dokonce přistupovat k aplikacím telefonu a souborům počítače na stejné obrazovce, pracovat na dvou souborech najednou, nebo přesouvat soubory mezi zařízeními.

Propojení s TV

Úvodní obrazovky

Úvodní obrazovky

Souborový systém Office 365, Word

Souborový systém Office 365, Word

Souborový systém Office 365, Excel

Foto 7: Souborový systém Office 365, Excel | 7__Motorola_edge_20_Pro

Další byznysová výbava

Motorola edge 20 Pro pracuje pod „čistým“ OS Android 11. B2B zákazníci mají větší stupeň ochrany díky dodatečným aktualizacím softwaru a zabezpečení a certifikacím na vládní úrovni (Motorola je stále brána jako americká firma, hlavní vývoj probíhá v USA). Všechna zařízení edge jsou chráněna technologií ThinkShield pro mobilní zařízení. Moto Threat Defense je další ochranou založenou na umělé inteligenci proti malwaru a phishingu.

Docela bych uvítal, kdyby byla k dispozici také možnost nastavovat hromadně uživatelské profily, které se rozbalí při prvním přihlášení daného uživatele. Pokud tohle čte nějaký firemní administrátor, který se stará kromě desktopů, notebooků (a samozřejmě další infrastrukturu) o desítky až tisíce firemních telefonů, ten ví, o čem je řeč. Z hlediska bezpečnosti by se hodil i zašifrovaný virtuální stroj, jaký má u mobilních zařízení jedno z konkurenčních řešení. Pokud tomu tak bude, informaci doplníme.

Foťák

Motorola edge 20 Pro má tři objektivy (a vlastně fotoaparáty). Hlavní s rozlišením čipu až 108 Mpix, běžně však fotí s rozlišením 12 Mpix. Hlavní objektiv má jeden z největších sensorů vůbec, s čipem 1/1,52″. Je vybavený technologií pojmenovanou Ultra Pixel, kde je každých devět pixelů spojeno do jednoho velkého „ultrapixelu“, což devětkrát zvyšuje citlivost na světlo a vede k lepšímu obrazu při slabém osvětlení. Každý se snaží vylepšit kvalitu obrazu jak to jen jde, firma Fujifilm zase kdysi přišla pro lepší obraz s šestihrannými pixely poskládanými do tvaru včelí plástve.

Další objektiv má zoom. Na rozdíl od drtivé většiny ostatních smartphonů je zoom periskopový optický, takže rozlišení (a hlavně šum) jsou na konci přiblížení stejně velké (a malé) jako u základního ohniska na začátku. Se stejným řešením kdysi přišla Minolta u jednoho kompaktního foťáčku.

Periskopový zoom – ilustrační foto

Širokoúhlý objektiv s funkcí Macro Vision má 16 Mpix. Umožňuje přiblížit se k objektu pětkrát a lze s ním pořídit detailní záběry ze vzdálenosti od 3 cm, jako s lupou.

Přední objektiv má 32 Mpix pro videokonference nebo selfie.

U smartphonů se výrobci stále ještě honí za maximem pixelů. Podíváme-li se na tabulku velikosti snímacích čipů uvedenou na stránkách Megapixelu, lze pro Motorola edge 20 Pro s čipem 1/1,52“odhadnout plochu snímače na nějakých 0,4 cm2. Hlavní je ale výsledek, podívejme se proto na srovnávací fotky se starším kompaktem Sony RX10-II (tzv. bridge-camera, f=24-200 mm) s 1“ čipem 13,2 x 8,8mm, plocha 1,16 cm2. Pořízeny počátkem února 2022, počasí pod psa, obloha se měnila každých pár vteřin.

Vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo fotky stáhnout přímo ale musel jsem je „poslat vzduchem“, takže se při komprimaci zmenšily. Proto jsem proporcionálně zmenšil i fotky ze Sony RX10. Výsledek je nakonec téměř srovnatelný, a to i po zvětšení. Jde o jeden z nejlepších foťáků v mobilu, které jsem měl příležitost vyzkoušet. Nicméně s foťákem to máte jako s kudlou – nejlepší je ten, který máte zrovna v kapse. A když jde o unikátní záběr, kvalita není nejdůležitější. Jen se jděte podívat do muzea horské osady Jizerka, na ty desetiletí, až přes sto let staré fotky. Skoro každý mobil tohoto tisíciletí dnes udělá fotky lepší, ale sto let zpátky se s ním nedostaneme! Takže když budete mít v kapse zrovna tohle a nebudete s tím zrovna telefonovat nebo sjíždět Office, můžete si trochu zafotit.

Srovnávací fotky Motorola edge 20 Pro a Sony RX10-II

Motorola edge 20 Pro 1x

Ze Sony RX10-II s ohniskem 24 mm

Motorola edge 20 Pro 5x

Ze Sony RX10-II s ohniskem 120 mm

Výbava a rozměry

Motorola edge 20 Pro má výbavu, jaké se nedá nic moc vytknout. Ani bezdrátová nabíječka, ani přídavný paměťový slot mi nechybí, vždyť SSD disk velikosti 256 GB je dvojnásobný proti tomu, co mám 128GB na MacBook Air, a i ten mi stačí.

Technické údaje stručně

Mobilní telefon – 6,7“ OLED 2 400 × 1 080, 144 Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 870 5G osmijádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 108 Mpx (f/1,9) + 8 Mpx (f/3,4) + 16 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 32 Mpx, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 30 W, baterie 4 500 mAh, čistý Android 11. Čtečka otisků prstů, optimalizace pro používání jednou rukou (poklepání na čtečku otisků). Bezdrátová nabíječka: Ne. Přídavná paměť (micro SD): Ne. Výdrž: V běžném provozu celý den s rezervou. Cena: v době psaní článku (leden/únor 2022) 15 299 Kč včetně DPH na Alza.cz.

Cílové skupiny

Zákazníkem budiž ten, kdo nutně potřebuje mít plnohodnotnou „kancelář v kapse“ (a v cloudu). Takže někdo, kdo hodně cestuje, chce to „nalehko“ a nechce se mu každý den zrovna tahat s notebookem – cesťáci, pojišťováci, servisáci… Malá bezdrátová klávesnice a placatá myš se už do kabelky dámské „plné polní“ nebo batohu s lejstry, svačinou a pitím v pohodě vejdou.

Nebo studenti. U nich je zase trend, že chtějí mít jeden přístroj na všechno – mobil, tak maximálně tablet. Školy kromě toho přešly v lockdownech na home office v podobě distanční výuky. Dát jednu hromadu peněz za počítač a další za telefon, když si vezmete čtyřčlennou rodinu, kde dříve stačil jeden desktop (a čtyři telefony), pak těch patnáct tisíc korun za Motorola edge 20 Pro není až tak moc. Klávesnice a myš se připojit dají, na televizi se také nedíváte furt, zejména ne v pracovní době, a licence na Office 365 nebo Google Docs mají žáci zadarmo. U Microsoftu navíc s nekonečně velkým úložištěm (pro školy a akademickou sféru). Zejména u humanitních oborů by jim tahle modrá placka od Motoroly mohla bohatě stačit.

Hry jsem na tom nezkoušel, ale díky bezdrátovému připojení lze přenést obraz z telefonu na velkou obrazovku.

U mě dobrý

Celkové hodnocení bych dal jako v tom českém retro filmu: U mě dobrý. Kdyby na to šel nainstalovat iOS a zůstala zachována funkčnost Ready for, hrábnul bych do kapsy!

Richard Jan Voigts

Nejpopulárnější

To Top