Pátý ročník Metronome Prague, největšího pražského festivalu hudby a umění může hrdě oznámit jméno první zahraniční kapely. Na pražském Výstavišti zahraje skupina Underworld, která tento týden vydává své desáté studiové album Drift Songs. Show, která bude nové album propagovat, by měla být neopakovatelná a největší, jakou kdy Underworld předvedli.
Cardiffské elektronické duo Underworld působí na scéně bez jednoho roku třicet let, přesto jde o kapelu maximálně aktuální, která je na scéně neustále přítomna a neuvěřitelně zdařile formuje tvář moderní hudby. Nové album Drift Songs vydává po třech letech. „Jsme velmi šťastní, že se nám podařilo získat tak živou a aktuální skupinu. Skupinu, která je symbolem pro mnoho generací, a přitom je naprosto moderní. Její nové album očekávají miliony fanoušků a my jsme opravdu rádi, že jej představí právě v Praze, našemu domácímu publiku a ve své životní formě. Underworld si naši fanoušci toužebně přáli a jsme hrdí, že jsme jejich přání dokázali vyjít vstříc,“ říká David Gaydečka, ředitel Metronome festivalu.
Nové album Drift songs je součástí ročního projektu Drift, který Underworld oznámili právě před rokem. V rámci tohoto projektu se kapela zavázala každý týden představit nový nebo doposud nevydaný materiál, nejenom skladby, ale i videa a výtvarná díla. Projekt kapela odstartovala 1. listopadu 2018 coby veřejný slib publiku, který se jí podařilo dodržet.
Underworld tvoří dvojice Karl Hyde a Rick Smith. Na scéně působí od roku 1980, přelomová pro ně byla třetí deska Dubnobasswithmyheadman, jež přinesla například hity Cowgirl nebo Dark & Long, kterými se kapela jasně přihlásila k probíhající raveové revoluci. Megahit Born Slippy vyšel v roce 1995, režisér Danny Boyl ho proslavil díky filmu Trainspotting. S kapelou spolupracoval na zahajovacím ceremoniálu letních olympijských her v Londýně. Doposud kapela vydala devět studiových alb, poslední před třemi lety. Desáté album Drift Songs představuje kapelu coby živou, aktuální, reflektující moderní trendy, přitom stále kapelu svou a fanoušky tak milovanou. Název projektu Drift pochází od konverzace se spolupracovníkem kapely Haydnem Cruickshankem, který se stará o světelnou choreografii na koncertech a je fanouškem driftové jízdy. Kapela vyjíždí propagovat desku po celém světě, české fanoušky může těšit, že ji uvidí v tom nejlepším světle a že půjde o zážitek, o kterém se bude ještě dlouho hovořit.