Fotoaparát Hasselblad jsem poprvé naživo viděl před opravdu mnoha lety, jen letmo. Zato jsem o něm hodně četl. Byl to studiový středoformátový fotoaparát na svitkový film 6×6 cm. Hasselblad měli Američané i na Měsíci.
Hasselblad z Měsíce jsem viděl vidět za vitrínou ve středisku NASA v Huntsvillu v Alabamě, kam se mi poštěstilo dostat se v roce 1996. Na rozdíl od toho studiového byl „měsíční“ Hasselblad úplně očesaný, měl jen páčku na přetáčení filmu a spoušť, aby se dal v rukavicích od skafandru ovládat. K ovládání samozřejmě patřilo i zaostřování. A teď jsme u toho, proč zrovna Hasselblad. Tahle švédská firma totiž vyráběla tak přesně, že zaostřovací závity na objektivu nepotřebovaly mazání. Při tak velkém rozsahu teplot, jaký panuje na našem souputníku Země, by jakékoliv mazivo zamrzlo a se zaostřováním by byl konec. Alespoň tohle mi povídal jeden starý „kofr“ fotograf. Uvěřil jsem mu. Jestli je to jinak, máte k dispozici komentář pod článkem. Dnešní Hasselblady jsou také středoformátové, samozřejmě už ale digitální a stojí okolo milionu korun, to kvůli elektronice, a hlavně datové stěně místo filmu. Údajně patří pod křídla značky Phase One (prakticky to samé a za obdobné ceny). Značku Hasselblad prý zachránil jeden „pacient“ milionář jako její fanda, stejně jako jiný „pacient“ zachránil značku Leica. Jak Leica, tak Hasselblad dnes vyrábějí jednak „starou školu“ profesionálních foťáků, avšak neubránily se trendu a dodávají lifestylové modely. Tedy, hodně drahé lifestylové modely, ze kterých je i tak výstup možná profesionálnější než z profesionálních modelů jiných značek.
V kosmu byla mj. s Američany ještě další švédská technologie, a sice propiska Ballograf, která píše v jakékoliv poloze, na Zemi tedy i vzhůru nohama. Uvnitř je natlakovaná plynová náplň, která tlačí na glycerinový propiskový inkoust. Američané tehdy dali do vývoje zhruba milion dolarů. Rusové oproti tomu psali v kosmu obyčejnou tužkou… Ale konec humoru a podívejme se na náš Hasselblad od čínského Lenova, které mobilní divizi od americké Motoroly koupilo. Hasselblad je k tomu snad poslední známý prémiový brand ve fototechnice, který zbyl po značkách Leica a Zeiss, kterými brandují svoje skla Panasonic, Huawei a Sony. Lenovo něj zřejmě koupilo práva a naštěstí je výrobcem, který si značky dobře vybírá a nechová se k nim pak macešsky, naopak je rozvíjí. Od brandu ThinkPad v noteboocích, přes Motorolu v mobilech, až po tohle příslušenství Hasselblad.
Hasselblad Lenovo Moto Mod
Jde o jedno z příslušenství Moto Mod k smartphonům řady Motorola Z, bez kterého tenhle stylový foťák nefachá. Měl jsem k dispozici nejnovější Motorola Z3 Play, který přišel na náš trh v červenci 2018. Samotný přídavný fotoaparát už je na trhu od roku 2016. Když jsem to poprvé viděl letos (2018) na výstavě produktů Lenova hned vedle serverů, storage a notebooků ThinkPad, jako správný fanda do foťáků jsem ho hned chtěl mít. Alespoň na pár týdnů, což se mi poštěstilo.
Nechci ani příliš pitvat technické parametry, jako to umějí profíci na dpreview.com, ani oslňovat testy s titěrnými výřezy jako Jaroslav Kortus na www.makofoto.cz, který je stejně zatížen na značku Nikon. Spíše s tímhle fakt nádherným kusem techniky seznámit. Moje umění fotografie (nemám příliš „oko“), totiž spočívá v umění utrácet za fototechniku. Obojí ale dělám strašně rád!
Takže ho připlácneme na zadní stěnu Moto Z3 Play, magnety na obou stranách si oba díly spojí, pozlacené kontakty propojí a podíváme se uživatelsky, co umí.
Co má Hasselblad od Motoroly (Lenova) ve střevech
Především má 10násobný optický zoom ekvivalentu 25 až 250 mm při cloně 3,5 až 6,5. Za objektivem je BSI CMOS snímač s vysokou citlivostí na světlo (ISO 3200) a v rozlišení 12 Mpx pro pořizování fotografií s vysokou mírou detailů. Vypíchnul bych optickou stabilizaci. Ta je doslova fantastická a funguje i při takřka nulovém osvětlení. Zkoušel jsem to na koncertě Druhé trávy s Robertem Křesťanem, kapela byla nasvícená pomalu jak svíčkami o Dušičkách. Vyšel mi ostře, na jeho košili byly vidět snad i stehy. Zbytek byl pochopitelně rozostřený kvůli tomu, že foťák jel na „plnou díru“, takže s minimální hloubkou ostrosti.
K dispozici je xenonový blesk. Video je Full HD s 30 snímky za vteřinu.
Potěšila mě funkce makro, která umožňuje fotografovat už od 5 centimetrů. Společně s ukládáním GPS souřadnic mi to vyhovuje při focení nálezů s detektorem kovů, což je moje další úchylka. Co kdybych zase po letech něco našel a šel s tím do muzea, jako před 12 lety s bronzovou keltskou laténskou sekyrkou? Oni ty souřadnice přece chtějí! (A já pak na památku tu fotku, kterou bez makra jinak dobře nedám).
Velikost čipu je 1/2,3“, což sice není mnoho, ba dokonce téměř nejméně, ale je stejná, jako u běžných kompaktů. Tabulku velikosti čipů například uvádí Megapixel zde. V jedné recenzi jsem se dočetl, že by bylo dobré mít ještě jeden model, s menším rozsahem zoomu a větším snímacím čipem, s čímž musím souhlasit.
RAW? RAW DNG a k tomu i plný manuál!
Moto Mod Hasselblad má samozřejmě plnou automatiku, kterou využijete většinou. Když už ale RAW, tak (téměř) plné manuální ovládání, včetně zaostřování. RAW je „syrový“ formát fotek, které ještě musíte prohnat nějakým „vyvolávacím“ softwarem, jako například Adobe Photoshop, Lightroom, nebo sehnat něco z open source. Manuální ovládání je velmi jednoduché, několik nezbytných základních ovládacích prvků je na zadním displeji přes dotykový kruhový „teploměr“. Možno ukládat i RAW+JPG najednou. Vzhledem k tomu, že Motorola Z3 Play slot na microSD kartu a podporuje až 2 TB, kam lze ukládání nasměrovat, můžete to tam sypat do aleluja. Jen se mi nepodařilo napojit přes kabel přímo do mého Macu ani interní úložný prostor v Moto Z3 Play, ani microSD kartu.
Must have!
Kdo má smartphone Motorola Z (teď je na trhu Moto Z3 Play), by měl tomuhle přídavnému foťáku věnovat pozornost. Na Alza.cz byl Moto Mod Hasselblad koncem října 2018 za 3 799 Kč (zlevněno z původních 8 999 Kč). Stojí proto za sáhnutí do kapsy (pokud v ní nemáte hady).
Jako lifestylová záležitost vypadá skvěle na veřejnosti. Výborně poslouží i na vandru, kdy počítáte s každým kouskem místa v batohu a dekem na zádech. Pokud najdete v hardcore tábořišti zásuvku, můžete si „podkladovou“ Motorolu za půl hodiny díky rychlonabíjení turbopower nabít na dalších půl dne a online mapy máte v kapse dál „živé“. Kromě toho je dodáván s přídavnou baterkou, kterou můžete na jeho zádech s Hasselbladem střídat.
Těch 145 gramů navíc za Hasselblad vaše záda neutrhne, když s sebou stejně vláčíte pivo na večer. Buďte rádi, že to je jen těch pár deka, „dospělý“ Hasselblad totiž váží hodně přes kilo. Možná i dvě, záleží na sklech.
Hasselblad se prostě za dostupnou cenu díky Lenovu a jeho divizi Motorola z Měsíce dostal do rukou lidem na Zemi. Je to přece mazácky prďácké, když vytáhnete z kapsy pravý Hasselblad!