Foto

Několik profesionálních tipů, jak mít perfektní fotky z mobilu

Mobilní fotky pronikají i do věhlasných galerií. To dokázal i známý fotograf Jan Šibík – 13 snímků, které společně se svou partnerkou Danielou Matulovou nafotili pomocí
smartphonu Huawei P20 Pro, bude až do konce srpna zdobit pražskou Leica Gallery. I
když je kvalitní telefon jedním ze základních předpokladů pro vznik skvělých fotek, sám o sobě je nevytvoří. Jan Šibík proto odhalil další tipy a triky, které dotáhnou výsledky fotografování mobilem k dokonalosti.

Soustřeďte se na správnou kompozici. To je taková, kdy je na snímku jen to, co na něm být má, nic tam neruší: ani kus cizího ramene, ani tramvaj, ani lampa, která někomu trčí z hlavy.

2.   Sledujte pozadí. Nenechte se unést jenom stěžejním objektem v záběru. Dívejte se, co je v pozadí. Čím jednodušší pozadí, tím bude motiv, který vás zaujal, výraznější a čistší.

3.   Když vás něco zaujme, udělejte co nejvíce záběrů. Tak budete mít šanci vybrat ten nejlepší. Navíc nikdy nevíte, kdy váš objekt udělá zajímavé gesto nebo grimasu. Pokud cvaknete jen jednu fotku a objekt na ní bude mít zavřené oči, máte smůlu.

4.   Vyhraďte si speciální čas na focení „jen“ mobilem. Focení zároveň na zrcadlovku a mobil není efektivní.

5.    Foťte sami. Jinak se vaše pozornost rozloží mezi hledání motivů a partnera nebo kamarády, se kterými jdete, a nafotíte toho mnohem méně.

6.    Každá vzdálenost je příliš velká. „Když máte pocit, že už jste blízko toho, co si chcete vyfotit, udělejte ještě jeden krok dopředu,“ říkával profesor Ján Šmok, zakladatel katedry fotografie pražské FAMU. Měl pravdu.

7.    Dejte si čas. Vstaňte brzo ráno a běžte tři hodiny fotit východ slunce. Ale nemyslím to tak, že je třeba čekat na slunce – foťte, i když prší, je zataženo, v mlze. Dobré fotky vznikají i ve špatném počasí.

8.    Naučte se držet mobil jednou rukou. Umožní vám to měnit úhel záběru, a být méně nápadný.

9.    Když fotografuje své dítě, tak se nemusí za každých okolností do objektivu jen culit. Věřte, že když ho vyfotografuje se špinavou pusou od dortu, tak vám ho „sociálka“ nevezme.

10.  Nestřídejte aplikace, jinak se s nimi nenaučíte pořádně pracovat. Vynechte i ty hodně výtvarné, zůstane vám pak jen kýč a pozměněná realita. Vyberte si jednu nebo dvě, které budete pravidelně používat.

11.  Vyberte si jedno téma. Začátečníci by měli fotit všechno, ale když se vám fotka stane vášní, měli byste si vybírat témata, která jsou vám blízká.

12.  Kopírujte, kopírujte, kopírujte. Nestyďte se dívat, jak a co fotí jiní. Choďte na výstavy, prohlížejte si fotky v knížkách, čtěte si. Snadno se pak může stát, že svůj vzor předeženete.

Nejpopulárnější

To Top