Domov

Není lux jako hoover, když jde o Dyson V11 Absolute

S úklidem to je jako s Prvním májem za komunistů nebo se smrtí. Nikomu se tam nechce, ale každý tam musí. Jde jen o to, aby to bylo co možná bezbolestné. Luxování je dnes prvním řešením, až pak přichází vytírání. Naštěstí je zde Dyson.

Luxovat je evropský název pro práci s vysavačem podle švédského Electroluxu, který prodával už pan Popper, otec spisovatele Oty Pavla, autora knihy Smrt krásných srnců a dalších. Starý rodinný Electrolux jsem před několika lety daroval jeho muzeu, i s originální prodejkou, někdy z 30. let minulého století. Americké synonymum pro lux je zase hoover, asi jako xeroxovat pro práci s jakoukoli kopírkou. Je trochu s podivem, proč se luxování neříká dysonovat.

Uklízené terény

Podlahu máme v paneláku bez koberců, ty jsem programově vypustil už po rekonstrukci bytu. Trochu jsem vybíral, asi ale až přebral. Jmenuje se to snad šedý dub a pro dokonalou iluzi dřeva má na povrchu dokonce vroubky. Skvěle se do nich zašlape jakýkoliv sajrajt. Pozůstatky po drobném prachu z oblečení a ložního prádla pak dělají pod nábytkem s nožičkami takové ty typické nadýchané koule, „fluffy balls“, které se při vytírání sežmoulají a nevytřou. Doma u nás vládne trenýrková teplota a i v zimě doma chodím bos. Žmolky se mi lepily na chodidla, hrůza!

Druhým terénem byl patrový rodinný domek, i s těmi kočkami. Rozloha jeho podlah není o mnoho větší než panelákového bytu. Podlaha plná smetí, koberce a čalouněný nábytek plný kočičích chlupů.

Vytřít tedy nestačí – čím a jak (předtím) luxovat?

Žmolky které zanechával podlahový mop mi strašně vadily. Vytřít jednou za čas nestačilo, chtělo to napřed vyluxovat.

S klasickým vysavačem do sítě 230 V to byl ale fakt opruz. Nesnáším vysavače se šňůrou, tahat ji za sebou a shýbat se k zásuvkám za každým rohem.

První na ráně byl proto robotický vysavač. Perfektní volba do okamžiku, než si domů přivedete ženskou s dlouhými vlasy a s bernským salašnickým psem s dlouhými krepovými chlupy. Robotický vysavač se těmi chlupy zaseknul prakticky hned. U rodičů pak má ještě dvě kočky mainky (polodivoké plemeno z unijního státu Maine), z toho jednu střiženou s angorskou, druhou bůhví s čím, ale velmi, velmi jemně bíle chlupatým, co fakt hodně pelichá. Dokážete si určitě představit ty chlupy na koberci a starém čalouněném nábytku, že?

Volba proto padla na tyčový akumulátorový vysavač.

Tyčový akumulátorový vysavač

Zhruba před rokem jsem zvažoval, jestli si koupit zrovna ten drahý Dyson, který má prodejnu doslova za rohem. Nakonec jsem ale vzal Hoovera za akční cenu, která byla pětkrát nižší.

Tyčový akumulátorový vysavač, to už pak bylo jiné kafe. Klasický panelákový třípokoják zvládne za méně než dvacet minut a k zásuvkám se kvůli šňůře se nemusím ohýbat. Už rok tedy řeší náš problém s vroubky v podlaze hubice vysavače s rotačním kartáčem, který z těch vroubků vymete zašlapaný prach a bahno, které pes nanese. Občas se sice vytřít musí, ale rotační kartáč toho vymete požehnaně.

Hoover byl sice perfektní, ale jen do okamžiku, kdy jsem se seznámil s Dysonem, který jsem dostal na recenzi.

Hoover vs. Dyson

Na vinylové podlaze toho moc nepoznáte. Zatěžkávací zkouškou byly napřed koberce, pak čalouněný nábytek, křesílka. Z prvního koberce byly asi tak tři nádobky kočičích chlupů, z celého baráku šest až sedm plných nádobek. Akumulátor vydržel déle než 30 minut (má vydržet zhruba 40), Dyson to tedy ustál. Koberce a čalouněná křesílka neuvěřitelně prokoukly.

Dyson V11 Absolute se chlubí rozpoznáním povrchu a přizpůsobuje mu rychlost otáčení kartáče. Lze jej nejen přidělat na stěnu, ale kolébka má integrovaný vývod nabíječky. Zavěsíte a nabíjí se. Tohle můj Hoover nemá. Dyson má i lepší výbavu, především víc hubic, z toho tři s rotačním kartáčem a další na různé vyšťourávání něčeho odkudsi. Dva širší – jeden takový hladký plyšový, druhý se dvěma štětinovými spirálovými řadami a ještě jeden stejný, ale užší. Ten je vhodný na čalouněný nábytek. Nějakým zázračným divem se ani do jednoho kartáče Dysona chlupy nenamotávají, ani dlouhé dámské, ani kratší psí krepové. Nechápu to, protože do na první pohled stejně konstruovaného kartáče Hoovera se vlasy namotávají a musím je vystříhávat.

Kterak zvolit?

Tyčových vysavačů je na trhu bambilion. Dyson V11 Absolute je sice zhruba pětkrát dražší než můj Hoover (srovnávám teď odlišné kategorie celkové výbavy, ale filozofie použití je stejná), ale ten komfort fakt stojí za to. Hlavně jednoduché čištění. Na jednu páčku vysypete smetí ze záchytné nádobky do koše a je to. Límec ze silikonové gumy přitom stáhne i jemné žmolky ze záchytného sítka. Hoover tuhle vychytávku nemá a ten jemný sajrajt u něj musím ze sítka stahovat rukou, což je eklhaft. Čištění (otírání vnitřku houbičkou, proplachování nádoby atd.) je proto u Dysona také jednodušší. Definice: Chcete-li zvýšit přesnost měření (čehokoliv) dvakrát, zvýší se náklady na měření desetkrát. Je-li tenhle Dyson V11 absolute odhadem 3x lepší než můj Hoover FD22G-011, pak hovoří nejen pocity, ale i čísla pro Dyson.

Proč doma luxuju já?

Ptáte se, proč doma luxuju zrovna já, a ne partnerka? Je to zvyk, daný domácím matčiným terorem z pokročilejšího dětství. Rodiče odjeli na chalupu, dostal jsem pár peněz na pivo a diskotéku, a na revanš jsem musel domy něco udělat, včetně vyluxování. Vysavače jsem pak doma i opravoval, jako studenta elektrotechniky mě to bavilo. Vlastně mě luxování baví dodnes, jako filmového Forresta Gumpa sekat trávu, asi jsem taky magor.

Richard Jan Voigts

Nejpopulárnější

To Top