Foto

Motorola One přilétl v UFO

Mobilní telefony Motorola, které dnes spadají jako divize do společnosti Lenovo, přivedly na svět nový model Motorola One s operačním systémem Android One. Premiéra proběhla nad Dunají v Bratislavě ve vyhlídkové věži, které se přezdívá UFO.

Motorola letos slaví 80 let od založení roku 1928 bratry Paulem a Josephem Galvinovými pod názvem Galvin Manufacturing Corporation ve státě Illinois. Prvním produktem bylo autorádio Motorola v roce 1930. V roce 1947 byl název společnosti změněn na Motorola. Vyráběla (resp. upravovala) také protiradiolokační řízené střely vzduch-země AGM-122 Sidearm. V roce 2014 byla rozdělena na Motorola Solutions, která je považována za nástupce, a Motorola Mobility, kterou koupila společnost Lenovo a začlenila její portfolio do svojí produkce mobilních telefonů, které uplatňuje zejména mimo Asii. Po prvním autorádiu na světě přišel handie-talkie v roce 1940, osobní vysílačka s přijímačem (doposud vše s elektronkami). V roce 1969 pak transpondér pro kosmonauty, v roce 1983 přenosný telefon dynaTAC, 1996 mobilní telefon „pudřenka“ starTAC, v roce 2004 opět „pudřenka“ Razr (razor znamená v angličtině žiletka, telefon byl velmi tenký, tak proto tento název). V roce 2013 už to byl smartphone moto G a mobily moto mods v roce 2016, už pod taktovkou Lenova.

K tomu je ještě dobré poznamenat, že od roku 1998 byla Motorola hlavním technologickým dodavatelem pro satelitní komunikační síť Iridium. Poštěstilo se mi s „osobním“ telefonem Iridium Motorola přes tuto síť v roce 1998 telefonovat z New Orleans domů. Pravda, v trochu krkolomné poloze, s anténkou křečovitě mířenou k satelitu na nebi neviditelnému, signál vypadával (satelitní pokrytí Iridium Satellite nebylo nic moc), ale šlo to a ten telefon byl rozhodně menší než první kufříková Nokia, připomínající se svým sluchátkem na šňůru něco mezi bolasem Inků na chytání divokých lam a husitským řemdihem. Za zmínku ještě stojí poslední vlajková loď Moto Z, který je prvním mobilním telefonem podporující sítě 5G, jež budou 10x rychlejší než 4G. Tou třešničkou na dortu u Moto Z je jednak tato řada sama, avšak ona sama má jakožto dort sám o sobě k dispozici řadu dalších třešniček, které lze na mobily Moto Z připlácnout magnetem zezadu: herní konzole, projektor, repráky, přídavnou megabaterii, foťák (obrandovaný jako Hasselblad)…

Motorola One přichází

Se společností Google spolupracuje Motorola 20 let a Android používá 10 let. I proto její nový model Motorola One proto běží na „čistém“ operačním systému AndroidOne. Motorola One přichází ve dvou barvách, černé a bílé a už z krabice jej vybalíte i s jednoduchým krytem, takovou průsvitnou pošetkou. Jeho displej má úhlopříčku 5,9“ s poměrem stran 19:0 a letos nezbytným vykousnutím pro demonstraci co největší zobrazovací plochy. Na výšku měří 150 mm, jeho tloušťka je 7,97 mm (bez pošetky a mikrometrem, ani šuplerou, jsem to fakt neměřil). Hmotnost je 162 gramy, pravděpodobně bez ani jedné ze SIM (ani lékárnické váhy jsem s sebou v té bratislavské věži UFO neměl), protože je vybaven duálním slotem. A také slotem pro micro SD kartu (max 64 GB), takže dalších 0,35 gramu navíc (měřeno doma na celkem přesné váze).

Sečteno a podtrženo, s dvěma SIM a jednou micro SD karty to může být celkem 163,5 gramů; ani těch 1,5 gramu navíc však bezpochyby kapsu neutrhne! Akumulátor má 3 000 mAh. Díky procesoru Qualcomm Snapdragon 625 a 4 GB RAM má mít Motorola One „ultraresponsivní“ výkon. Ten jsem také neměřil; stačilo mi, že se dal za pár minut nastavit a mohlo se s ním jít fotit z věže UFO nezaměnitelnou protilehlou „stoličku vzhůru nohama“, bratislavský hrad. Když jsem dal nastavení za pár minut i já, jde tedy o ovladatelné zařízení s dobrým operačním systémem. (Nedávno se mi nepodařilo aktivovat přes účet na MS Onedrive koupený MS Office.) Foťák je duální a fotky dělá velmi slušné. Software také umožňuje pár triků, jako například bokeh (rozostřené pozadí), nebo část snímku udělat jako animovaný GIF.

Takže (samozřejmě hezká) ženská třeba může na snímku mrkat (na to stačí dva GIFy očí navíc), nebo sedět v kýčovité scéně na kameni u břehu šplouchajícího potoka (možná další GIF navíc). Jeďte si vyzkoušet triky foťáku Motorola One na Šumavu, snad tam ještě přežila někde u břízky muchomůrka červená a laňka na louce by mohla zatřepat ocáskem za zrcadélkem (myslivecké označení bílé laňčí prdelky). Pro animovaný GIF jako dělané, koncem léta byly na Šumavě tyhle scénky docela běžné. Kdyby to nestačilo, Motorola One vám nabízí i 8Mpix selfie. Kdo má zájem, mohu dát tip na ubytování pod stanem v hard-core campu bez sprch a jen se studenou vodou. Kemp obtéká Horní Vltava a přes kameny šplouchá, je studená a už od pohledu se třesete zimou, takže ihned máte další tipy na animovaný GIF. No, a když si nakonec tohle všechno chcete stáhnout do compu, jde to kromě síťového přenosu také přes nové rozhraní USB-C, do kterého se strefíte i bez brýlí, protože jeho konektor je oboustranně symetrický.

Proč Lenovo Motorola One?

Ale teď vážně a bez vtípků a nadsázek, za předpokládanou cenu nějakých 250 eur, tedy něco málo přes 6 200 korun, bych to fakt bral. Jde o elegantní, a hlavně funkční telefon. Jeho AndroidOne je „čistý“, tedy nezahnojený přídavnými softwarovými blbostmi a fantasmagoriemi, které v korporacích vymýšlejí záškodnické buňky od reálného života zcela odtržených marketérů živících se pránou kvasu z Facebooku, a k životu je pak přivádějí zástupy autistických vývojářů, nepochopivších ani zbla původní záměr, bez ohledu na jeho původní účel a nesmyslným uživatelským rozhraním zcela znemožnily jejich ovládání. Nic z toho Motorola One nemá, proto je také dobrá.

Motorola sama uvádí pět důvodů, proč Motorola One: rychlé nabíjení, dlouhá doba provozu na baterie, vysoký výkon, velká plocha displeje a čtečka otisku prstů. Bez ohledu na to, že tři z oněch pěti vám mohou být celkem jedno, pak díky brandu, jenž má za sebou stoletou historii fajnové firmy a záruku společnosti Lenovo, že akvírované brandy dále rozvíjí, jako například v noteboocích ThinkPad, vůbec neprohloupíte a konkurenci telefonů Motorola asi ještě bude pořádně horko…

Nejpopulárnější

To Top