Mobil

Motorola odhalila závislost na mobilních telefonech

Výsledky studie ukázaly, že se u lidí projevuje patologické nutkání mít telefon neustále pod kontrolou, a že mají na svém přístroji nadměrnou emocionální závislost. Jedna třetina respondentů dokonce upřednostňuje svůj chytrý telefon před trávením času se svými blízkými. Téměř polovina respondentů souhlasí s tím, že kontrolují svůj telefon častěji, než by chtěli a až dvě třetiny dotázaných připouští, že začnou panikařit, když si myslí, že svůj smartphone ztratili.

Studie ukázala, že lidé upřednostňují své telefony před svými blízkými. Nejvíce alarmující poznatek průzkumu je nepřekvapivě spojen s mladší generací, která vyrůstala v digitálním světě. Průzkum ukazuje, že:

·         Důležitost telefonu: Jedna třetina respondentů upřednostňuje svůj chytrý telefon před věnování se lidem, na kterých jim záleží.

·         Generační faktory: Problémy se smartphony jsou mnohem intenzivnější u mladších generací, přičemž více než polovina (53 procent) příslušníků z generace Z popisuje jejich telefon jako nejlepšího kamaráda.

·         Help Wanted: Lidé potřebují pomoc s vyvážením času na telefonu a jejich životem. Ve skutečnosti se 61 procent účastníků výzkumu shoduje na tom, že pokud svůj čas tráví na telefonu, chtějí z něho vytěžit co nejvíce. Na druhou stranu ale chtějí i vytěžit co nejvíce ze svého života, pokud zrovna telefon po ruce nemají.

·         Nutnost oddělení: Většina účastníků (60 %) tvrdí, že je důležité mít život oddělený od telefonů.

 

Díky výzkumu jsme zjistili tři klíčové problematické oblasti chování ohledně chytrých telefonů, které ovlivňují naše vztahy s ostatními a také se sebou samými. Studie ukazuje, že mladší generace jsou náchylnější k těmto typům problematického chování:

·         Patologická kontrola: Téměř polovina respondentů (49 %) souhlasí s tím, že kontrolují svůj telefon častěji, než by chtěli (téměř 6 z 10 příslušníků generace Z a mileniálů) a souhlasí, že se cítí nuceni neustále kontrolovat svůj smartphone (44 %).

·         Nadměrný čas na telefonu: Více jak třetina účastníků výzkumu (35 %) se shoduje na tom, že tráví příliš mnoho času na telefonu (44 % příslušníků generace Z) a věří, že by byli šťastnější, kdyby takového času bylo méně (34 %).

·         Nadměrná emociální závislost: Dvě třetiny dotázaných (65 %) připouští, že „zpanikaří“, když si myslí, že ztratili svůj smartphone (3 z 4 příslušníků generace Y a Z). Tři z deseti respondentů (29 %) připouští, že pokud zrovna telefon nepoužívají, tak o tom přinejmenším přemýšlí nebo si plánují, kdy ho znovu použijí.

Nejpopulárnější

To Top