Film

Legálně sleduje filmy na internetu čím dál více lidí

Distribuční společnost Bontonfilm uzavřela průlomovou dohodu s hollywoodským studiem Sony Pictures týkající se digitální distribuce, tzv. VOD (Video-On-Demand). Počínaje říjnem 2018 začal Bontonfilm jako distributor uvádět filmy studia Sony Pictures na českých a slovenských internetových videotékách jako je O2 TV, Banaxi nebo Slovak Telekom.

Bontonfilm je největším distributorem v oblasti VOD v Česku i na Slovensku. Podle jeho ředitele a majitele Martina Palána se celá oblast digitální distribuce na našem trhu velmi rychle rozvíjí, jen za poslední rok se pro Bontonfilm zvýšil objem VOD o 45%. Podobné tempo měl rozvoj VOD i rok před tím. Filmy na internetu sleduje legálně čím dál více lidí a nová spolupráce s význačným hollywoodským studiem takový vývoj podle Palána jasně dokumentuje. „Tím, jak roste význam VOD, počet diváků i počet filmů, studia potřebují v dané zemi partnera, který by s jejich filmy lépe a cíleně pracoval,“ říká Martin Palán.

Hollywoodská studia až dosud uzavírala či uzavírají smlouvy s videotékami napřímo, zastupování studia Sony Bontonfilmem je tak pro Českou republiku i Slovensko první dohodou svého druhu. Dohoda se týká distribuce filmů do lokálních videoték a pro tzv. TVOD (Transactional VOD) neboli pro služby, kde se filmy jednorázově půjčují. Největší z nich je O2TV.

Prvním filmem studia Sony, který Bontonfilm uvedl do internetové distribuce, byla úspěšná rodinná komedie Králíček Petr, dále pak přinese například třetí díl Hotelu Transylvánie nebo v novém roce komiksový hit Venom.

 

Boj proti pirátům a rozhodnutí Evropského parlamentu

V oblasti VOD vznikají nové videotéky, ty stávající pak postupně vylepšují své služby a rychlým tempem roste nabídka filmů. „Pořídit si na internetu film legálně je čím dál pohodlnější a rychlejší, výběr je velký, kvalita nesrovnatelně lepší a cena nízká,“ vypočítává důvody rostoucí popularity VOD Palán.

Zásadní význam pro legální sledování filmů na internetu by mělo mít rozhodnutí Evropského parlamentu a schválení směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Podle ní by totiž poskytovatel internetové služby měl nést odpovědnost za její obsah, pokud ví, že je nelegální, což se v důsledku týká například serveru Ulož.to a široké dostupnosti pirátských kopií filmů na něm.

„Možná už bych nemluvil o pirátech, ale o černých pasažérech, kteří mají svůj business model založený na parazitování na jiných podnikatelích a nositelích práv. Piráti konec konců dnes sedí v parlamentu a my nemáme důvod se domnívat, že jako parlamentní strana nectí zákony, včetně toho autorského. Nekonečný a v podstatě bezvýsledný boj proti nelegálnímu užití by však právě díky nové Směrnici konečně mohl být efektivní. Za kradený obsah bude zodpovědný ten, pod jehož střechou se nabízí,“ říká Martin Palán a dodává, že za současný neutěšený stav může i neznalost uživatelů „Řada lidí platí službám, aby si mohli kradené filmy rychleji stahovat. Tím mají pocit, že nedělají nic špatného. Oni za filmy platí, ovšem na špatném místě.“

Mnoho mýtů je bohužel spojeno i s připravovanou evropskou směrnicí, jejíž definitivní podoba dosud nebyla schválena. Donekonečna se opakují lži o povinných filtrech, které jsou naopak v posledním znění výslovně zakázány, o likvidaci Wikipedie apod. „Nic z toho není pravda, Směrnice nebude dopadat na neziskové, vzdělávací ani vědecké projekty. Dokonce se nedotkne ani tzv. memů. Očekáváme, že nastolí férové podmínky pro provozovatele služeb informačních společností, pro nositele práv i pro uživatele filmů,“ vysvětluje Palán, jenž je v současné době předsedajícím členem České Protipirátské Unie.

Bontonfilm navíc ve svém aktivním boji proti filmovým pirátům spolupracuje například i s Národním Filmovým Archivem, pro nějž vyhledává a maže nelegální kopie českých filmů na internetu.

Nejpopulárnější

To Top