Audio

Jak vybrat sluchátka na sport a běhání

Zima skončila a parky i lesy se začínají plnit aktivními sportovci i těmi, kteří si dali předsevzetí „vytunit“ do léta svou postavu. Mnohé motivuje při běhu k lepším výkonům správně vybraná hudba. Jak vybírat sluchátka na sportovní aktivity?

Fakt, že hudba motivuje většinu lidí při sportu k větší vytrvalosti, je nesporný. Pokud chcete poslouchat při aktivním pohybu hudbu, budete potřebovat, aby sluchátka splňovala dva základní parametry – musí dobře držet v uších a měla by vám zprostředkovat adekvátně kvalitní poslech. Dalším, nezanedbatelným faktorem, je volba kabelového nebo bezdrátového provedení a také nutnost vnímat alespoň omezeně zvuky z okolí, abyste registrovali dění na cyklostezce nebo nevběhli přímo pod kola projíždějícího auta. Úvodem ještě připomeňme, že v zásadě všechna sluchátka této kategorie nabízí i funkci handsfree pro telefonování.

Konstrukce přizpůsobená pro sport

Sluchátka nesmí při sportu vypadnout s tím, že nepříjemný je už samotný pocit, že mají tendenci se uvolňovat. Pevné, a přitom pohodlné uchycení v uších při prudkých pohybech a otřesech způsobených během je klíčový prvek sportovních sluchátek a výrobci ho řeší různě. Kdybychom měli porovnat tradičně používaná sluchátka, pro sport jsou rozhodně spíš než pecky použitelné špunty. Ty totiž zatlačíte do uší s tím, že jejich silikonové koncovky skutečně jako špunt ucpou zvukovody. To však naráží na fakt, který jsme již zmínili, a sice potřebu vnímat zvuky z okolí, nehledě k tomu, že i takto konstruovaná sluchátka mohou při aktivním sportu vypadnout.

Ideální jsou proto modely navržené přímo pro sport. Obsahují prvky, které pojišťují sluchátka v uších. Například Pioneer používá „obroučky“, které se zachytí kolem celého ucha a Bose sází u sportovních modelů na vlastní patent StayHear+, který zahrnuje silikonové koncovky se speciálním „zobáčkem“, kterým sluchátka do ucha bezpečně „zašroubujete“.

Kvalitní zvuk

Čím intenzivněji budete hudbu vnímat, tím víc bude fungovat motivační efekt. Proto je kvalita zvuku druhým zásadním parametrem při výběru. Zde platí pravidlo, že byste měli buď sáhnout po ověřené značce, podívat se na důvěryhodné recenze, nebo si sluchátka vyzkoušet, což je ovšem v případě těchto modelů často komplikované.

Kabel nebo bezdrát

Ve skutečnosti máte na výběr ne dvě, ale tři varianty a nutno říct, že tady záleží čistě na vašem vlastním pocitu a rozhodnutí. Kabelové provedení má výhodu v tom, že nemusíte myslet na nabíjení a sluchátka budou hrát neomezeně dlouho. Přesně řečeno do chvíle, než se právě kabel používáním poškodí. Nevýhoda, která je při sportu zvlášť patrná, je překážející kabel. Bezdrátové modely se k telefonu připojují přes Bluetooth a většina z nich má přece jen kus kabelu, který spojuje pravou a levou část. Praktickým prvkem je u nich klips s kolíčkem, který připnete za krkem k tričku a zamezíte tak jejich nenadálé ztrátě. Výhody jsou zřejmé, jako nevýhodu mohou někteří vnímat baterie, které musí být vestavěny do obou náušníků a o trochu kratší výdrž.

Nejpopulárnější

To Top